Kaj nas čaka?

DELI:
13.04.2012, NSi

Za uvod nekaj številk. Slovenija ima v tem trenutku 17 milijard evrov dolga. Slovenski bruto domači proizvod znaša okrog 35 milijard evrov. Bruto domači proizvod (BDP) je vrednost vseh dokončanih proizvodov in storitev, ki so bili ustvarjeni v Sloveniji v enem letu. Iz tega izhaja, da naš dolg predstavlja okrog 50 % BDP. Država v proračun z davki in drugimi dajatvami letno pobere med 7 in 8 milijard evrov, porabi pa jih med 9 in 10 milijardami evrov. Država je v zadnjih letih porabila 2 milijardi več, kot jih je pobrala. Če proračunski primanjkljaj delite z BDP, dobite približno 6 %, kar je tisti odstotek, ki se v javnosti uporablja za prikazovanje primanjkljaja države.

V zadnjem obdobju je veliko govora o t.i. »zlatem pravilu«, ki govori o tem, da naj država porabi toliko, kot pobere z davki. Nedavno smo v parlamentu že sprožili postopek za zapis »zlatega pravila« v slovensko ustavo. Če bi želeli »zlato pravilo« uveljaviti takoj, potem bi morali že letos odhodke države zmanjšati za 2 milijardi evrov. Na tako hude reze Slovenija ni pripravljena, zato je vlada predvidela triletno prehodno obdobje za uveljavitev »zlatega pravila«. V teh treh letih moramo postopoma znižati odhodke in postopoma povečati prihodke. Prihodke v državi proračun lahko poveča gospodarska rast. Boljše poslovanje podjetij in več zaposlenih pomeni več sredstev v državni blagajni. Vlada je že začela sprejemati ukrepe, s katerimi bo razbremenila gospodarstvo in izboljšala pogoje poslovanja (manjša davčna obremenitev podjetji, več olajšav za investicije, poenostavitev postopkov, …). Poleg izboljšanja pogojev za delovanje gospodarstva pa mora vlada nujno zmanjšati tudi odhodke. To pa so vsi tisti nepriljubljeni ukrepi, o katerih danes vsakodnevno berete v časopisih ali spremljate po televiziji. Varčevanje bo potekalo v treh korakih: 1. vlada bo varčevala najprej pri sebi (znižanje plač funkcionarjem, znižanje stroškov za delovanje funkcionarjev za 10 do 66 %), 2. racionalizacija in optimizacija delovanja državne uprave (odpoved dragih najemnih pogodb za prostore, prepoved sklepanja vseh svetovalnih pogodb, itd.) in 3. zniževanje vseh ostalih proračunskih izdatkov. Cilj vlade je, da v letu 2012 država porabi največ 9 milijard evrov. Z davki naj bi letos pobrali 8 milijard. To pomeni, da bomo tudi v letu 2012 še vedno zapravili 1 milijardo evrov več, kot jih imamo. V primerjavi s preteklimi leti, ko smo zapravili kar 2 milijardi evrov več, vlada namerava letos torej primanjkljaj zmanjšati za 1 milijardo. To je nujno potrebno, če želimo, da bomo do leta 2015 prišli do uravnoteženega proračuna. Če vlada klone pod pritiski javnosti in ne stori nič, bo dolg Slovenije že leta 2013 znašal 60 % BDP. Potem pride »evropska prisilna uprava«, tako kot v Grčiji, ki bo uveljavila še ostrejše reze. Takrat se ne bo rezalo 10 %, ampak 30 % in več.
 
Zavedam se, da veliko večino državljanov ne zanima celotna slika stanja v državi, ampak, da na vse varčevalne ukrepe gledajo izkljuejčno skozi svojo osebno prizmo. Kaj bodo ti ukrepi pomenili za njihove družinske proračune. Nasprotovanja javnosti bodo velika. Tudi sam sem nasprotoval zniževanju porodniške, vendar je predsednik vlade jasno povedal, naj potem povem, komu naj se vzame še več, kot je predlagano. Okvirji državne porabe za leto 2012 so postavljeni na 9 milijard in znotraj tega bo potrebno najti rešitve. Če se bo na posameznem področju vzelo manj, se bo moralo na drugem več. Zavedam se težkih časov. Ministri in poslanci bomo zagotovo najbolj osovraženi ljudje v državi. Žal druge poti ni.

Mag. Matej Tonin
vodja PS NSi